thumbnail
میکروتیک

 

این شرکت که در اروپای شرقی در کشور لتونی با نام تجاری Mikrotik تاسیس شد, توانست فضای جدیدی را در مدیریت شبکه به وجود آورد که علاوه بر امنیت, امکانات فراوانی به کاربران ارائه می کند از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه می توان به ابزار گرافیکی (GUI) آن اشاره کرد که برای انجام تمام Task  های مدیریتی از آن می توان استفاده نمود که این موضوع نظرکاربران زیادی را در سطح دنیا به خود جلب کرده است .

RouterOS  میکروتیک مبتنی بر کرنل لینوکس بوده که قابلیت نصب بر روی Router Board ها و یا یک PC  معمولی را داراست واز ویژگی های بسیار منحصر به فردی برخوردار می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  سرویس هایی مانند Firewall , Bandwidth management , NAT و … همگی به صورت پیش فرض در Layer 3  کار می کند  اما لازم به ذکر است که این سرویس ها را می توان طوری تنظیم کرد که دستگاه در لایه های بالاتر نیز کار کند به عنوان مثال می توان با استفاده از Header Layer 7 سرویس های Routing , NAT ر طوری تنظیم نمود که عملیاتشان را بر فرم Application Based انجام دهند،این موضوع باعث می شود که Performance این سیستم در مقایسه با سیستم های مشابه بسیار بالاتر باشد.
  • ویژگی دوم میکروتیک پایداری آن است . میکروتیک که همانند یک Router  قوی از سرعت Boot  بالا و عملکرد خودکار برخوردار می باشد و نیازی به Login  کردن یا استارت کردن سرویس خاصی ندارد علاوه بر این که از طریق پورت Console می توان به میکروتیک متصل گردید می توانیم از طریق Web , SSH , Telnet و رابط گرافیکی که به همراه آن ارائه می گردد(Winbox)  نیزبه آن متصل شویم و تنظیمات را انجام دهیم.
  • از ویژگی های دیگر میکروتیک این است که می توانیم به راحتی در عرض چند دقیقه یک دستگاه میکروتیک را تنظیم کنیم و حتی تنظیمات را به راحتی Import و Export کنیم.
  • تمامی Router board  هایی که توسط میکروتیک ارائه می شوند دارای یک نسخه از Router OS می باشند که پایداری بالاتری را نسبت به PC  های معمولی دارند و مشکلات معمول PC ها را ندارند این موضوع به این معنی است که استفاده از میکروتیک بسیار مرقوم به صرفه می باشد.

توجه به این نکته ضروری است که میکروتیک برای محیط های Medium Business , Small , Home  طراحی گردیده است و با توجه با این که اکثر شبکه های موجود در ایران در این Level  کاری می باشند این Router OS  بازار کاری بسیار خوبی را برای خود به وجود آورده است .

برخی از محصولات میکروتیک عبارتند از :